
Specification
| Wire Diameter | 0.6-4.0 mm |
| Thickness of Strip | 0.3-1 mm |
| Width of Strip: | 25 mm |
| Hardness of Material: | LESS THAN HV400 |
| Standard Axes: | 2 |
| Max. Production Rate: | 150pcs/min |
| Max. Feed Length: | Unlimited |
| Main Slide Capacity: | 8 ton |
| Forming Slide Capacity: | 1.8 ton |
| Main Slide Stroke: | 18mm |
| Forming Slide: | 37mm |
| Slide Accessory: | 4 |
| Machine Dimension: | 460*880*1630 mm |
| Machine Weight: | 1130 kgs |
※ The specications are subject to change without notice.
