
Specification
| Wire Diameter | 0.6-4.0 mm |
| Thickness of Strip | 0.3-1.2 mm |
| Width of Strip | 30 mm |
| Hardness of Material: | LESS THAN HV400 |
| Standard Axes 2 | 2 |
| Max. Production Rate: | 150pcs/min |
| Max. Feed Length: | Unlimited |
| Press Capacity: | 8 ton |
| Slide Capacity: | 1.8 ton |
| Press Stroke: | 18 mm |
| Slide Stroke: | 50 mm |
| Slide Accessory: | 1 |
| Machine Dimension: | 12005801460 mm |
| Machine Weight: | 550 kgs |
※ The specications are subject to change without notice.
